Shpresa Kureta była gościem XVII Dni Bałkańskich

   • 11–12 maja odbyła się pierwsza wizyta ambasador Albanii Shpresy Kurety w Toruniu
  • W ramach wizyty w mieście ambasador odwiedziła toruński magistrat
  • Tam Shpresa Kureta spotkała się z prezydentem miasta Michałem Zaleskim 

To pierwsza wizyta ambasador Albanii Shpresy Kurety w Toruniu. Jest gościem XVII Dni Bałkańskich, organizowanych w dniach 11–12 maja br. przez Katedrę Bałkanistyki oraz Bałkanistyczne Koło Naukowe UMK. W ramach wizyty w mieście ambasador odwiedziła także toruński magistrat, gdzie spotkała się z prezydentem Michałem Zaleskim.

W rozmowie przede wszystkim poruszano tematy, których mogłaby dotyczyć współpraca Torunia i miast albańskich. Albania aktualnie stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej i – jak zauważyła pani ambasador – tamtejsze miasta mogłyby wzorować się na naszych doświadczeniach.

– Doświadczenie Torunia, dotyczące przygotowania się do wejścia do Unii Europejskiej i później funkcjonowania w niej, jest dla nas bardzo ważne. W waszym urzędzie pracują fachowcy w tej dziedzinie, których wiedza mogłaby bardzo pomóc samorządom miast albańskich – powiedziała Shpresa Kureta.

 

Spotkanie zakończyło się wymianą upominków. Ambasador otrzymała toruńskie pierniki oraz srebrną rycinę przedstawiającą Ratusz Staromiejski.

– Toruń to naprawdę piękne miasto. To, co zobaczyłam, pokrywa się całkowicie z opiniami, które słyszałam na jego temat wcześniej. Szczególnie zaś cieszy mnie, że w katedrze bałkanistyki UMK można nauczyć się języka albańskiego – dodała ambasador.

– Albania jest w bardzo ważnym dla siebie momencie, przygotowuje się bowiem do negocjacji, mających wprowadzić ją do Unii Europejskiej. Rzeczywiście możemy być pomocni czy to dla konkretnego miasta w Albanii, czy dla osób organizujących negocjacje z unią, pokazując, jakie procedury my przechodziliśmy, jak się do tego przygotowywaliśmy i jak obecnie nasza współpraca z Unią Europejską wygląda – powiedział prezydent Michał Zaleski. – Pani ambasador prosiła, żebyśmy zostali partnerami w zakresie wymiany kulturalnej. To ciekawa propozycja, ponieważ sztuka i kultura Bałkanów są naprawdę warte bliższego poznania.

Albania jest krajem, do którego coraz częściej podróżują Polacy. W ubiegłym roku odwiedziło go ponad 70 000 rodaków.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd