Zbigniew Ziobro zabiera głos

 

Jak wynika z doniesień rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Ewy Bialik, Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorski, mający za zadanie analizę wydarzeń zaprezentowanych w filmie Tomasza SekielskiegoTylko nie mów nikomu” udostępnionym na jego oficjalnym kanale YouTube. Dokument , który został opublikowany w sobotę przedstawia przypadki pedofilii w kościele, opisując historie małoletnich wykorzystywanych seksualnie przez osoby duchowne.

Zgodnie z decyzją Prokuratora Generalnego, trwający 2 godziny film Sekielskiego będzie poddany analizie w zakresie znajdujących się w nim wywiadów z ofiarami pedofilii wśród księży i konfrontacji ofiar molestowania z osobami duchownymi. Taki krok zapowiadał już w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Niektóre przypadki przedstawione w filmie mogą być podstawą do podjęcia działań przez organy ścigania. Aczkolwiek w większości są to jednak przypadki z przeszłości i w co najmniej 2 przypadkach mamy już skazanie. Najważniejszy problem, jaki widzę to, że kary są za mało dolegliwe. W mojej ocenie powinno to być zawsze kary zawsze bezwzględnego więzienia na wiele lat – komentował wiceszef resortu.

Film wywołał wiele komentarzy w mediach. Odniósł się do niego również prymas abp Wojciech Polak.

– Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła – napisał prymas w oficjalnym oświadczeniu.

kup artykuly platne