Inwestycja w zdrowie pracowników się opłaca?

 

Jak wynika z najnowszych badań Polskiej Izby Ubezpieczeń, ponad połowa ankietowanych deklaruje, że korzysta zarówno z prywatnej, jak i publicznej opieki zdrowotnej. Jednocześnie niemal 60% byłoby zainteresowanych prywatnym pakietem zdrowotnym, którego koszty byłyby rozłożone na pracodawcę i pracownika.

– Polacy nie tylko chcą brać odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale już to robią, płacąc za prywatną opiekę zdrowotną. Niemal 90% z nich robi to ze względu na długi czas oczekiwania

w kolejce na wizytę u specjalisty. Dwie trzecie korzystających z prywatnej opieki zdrowotnej, wydaje ponad 100 miesięcznie na prywatne świadczenia. Środki te wydawane są niestety często nieefektywnie na pojedyncze świadczenia, bez zachowania ciągłości leczenia. To najmniej efektywny sposób finansowania opieki zdrowotnej. Jednocześnie nasze badania pokazują, że ci, którzy zdecydowali się na prywatne pakiety, płacą w 80% mniej niż 100 zł miesięcznie. To pokazuje, że prywatne wydatki na zdrowie są efektywne wtedy, gdy są uporządkowane – wyjaśnia doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota Fal.

Istotna kwestią dla pracowników jest coraz dłuższy czas oczekiwania na dostęp do lekarza. Pracownicy nie chcą, jak ma to miejsce obecnie, czekać na wizytę u specjalisty ponad 3 miesiące. 79% badanych uważa, że na dostęp do lekarza nie powinno się czekać dłużej niż 7 dni. Dlatego ponad 50% Polaków korzysta zarówno z prywatnej, jak i publicznej opieki zdrowotnej, a 8% – wyłącznie z prywatnej opieki zdrowotnej.

– Powinniśmy budować wśród pracodawców świadomość odpowiedzialności za zdrowie pracowników, a państwo powinno im w tych staraniach pomóc. Myślę, że wśród polskich pracodawców powoli zaczyna dojrzewać świadomość, że inwestycja w zdrowie pracowników to tak naprawdę inwestycja w samą firmę. W ramach pakietów medycznych pracodawcy otrzymują dostęp do systemu, który pozwala im w wygodny sposób zarządzać obowiązkowymi badaniami medycyny pracy – mówi członek Rady Społecznej debaty „Wspólnie dla Zdrowia” i wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne