Wzrosty cen akcji na największych rynkach światowych stwarzają szansę

   • Jak wynika z sondażu PAP wynika, dane GUS są pozytywną prognozą
  • Wzrosty cen akcji na światowych rynkach stwarzają szansę dla polskiego eksportu
  • Co ważne, przez osłabienie kursu złotego, eksport jest wysoce opłacalny 

Z sondażu PAP wynika, że większość analityków ocenia, iż dane GUS na temat produkcji i sprzedaży to pozytywna prognoza na 2017 rok. Wzrosty cen akcji na największych rynkach światowych stwarzają szansę na wzrost popytu na polski eksport, zarówno do krajów gospodarek rozwiniętych, jak i wschodzących.

Co ważne, z uwagi na pewne osłabienie kursu złotego w ostatnich kilku miesiącach, eksport jest wedle badań NBP wysoce opłacalny. Dzięki temu mogą dalej poprawiać się wyniki finansowe przedsiębiorstw, co może sprzyjać aktywizacji nakładów inwestycyjnych oraz wzrostowi liczby osób zatrudnionych.

W świetle danych GUS o wynikach sektora bankowego za trzy kwartały 2016 r. wprowadzenie podatku bankowego nie stanowiło raczej dla banków istotnego negatywnego szoku.

Dzięki wpływom z tego podatku, a przede wszystkim dzięki poprawie ściągalności podatków, sytuacja budżetowa kształtuje się korzystnie, co doceniają światowe agencje ratingowe. Agencja Fitch podtrzymała ostatnio rating na poziomie A-, z perspektywą stabilną, a Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu, co faktycznie oznacza brak obaw o przyszłość naszej gospodarki.

Posiadanie ratingu stanowi współcześnie często warunek konieczny dla uzyskania dostępu do źródeł kapitału na rynkach finansowych. Brak ratingu podważa zaufanie inwestorów. Angielskie pojęcie rating w słownikach tłumaczone jest czasem po prostu jako ranking. To jednak nie to samo: rating w odróżnieniu od rankingu jest rezultatem pogłębionej analizy wielu czynników i parametrów ekonomiczno-finansowych jednocześnie.

– Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski – ocenia wicepremier Mateusz Morawiecki.

Według wicepremiera, a jednocześnie ministra rozwoju i finansów, w tym roku wzrost gospodarczy – wszystko na to wskazuje – nie tylko przekroczy 3%, ale będzie bardzo solidny i oparty o inwestycje.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl