Wiceminister Kurtyka objął prezydenturę

 

Na pierwszej plenarnej sesji w niedzielę wiceminister środowiska Michał Kurtyka objął w imieniu Polski przejął prezydenturę szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach. Została ona przejęta od prezydenta COP23 – premiera Fidżi Franka Bainimaramy.

infoplanet wydarzenia polska przewodnictwo nad szczytem klimatycznym post

– Podczas najbliższych 2 tygodni musimy pokazać kreatywność i elastyczność, żeby mądrze wykorzystać czas i dostarczyć ustalenia, do których wszyscy dążymy. Nie wyobrażam sobie, by w Katowicach nie powstały reguły wdrażania porozumienia paryskiego. Czujemy ciężar odpowiedzialności, nie ma w tej sprawie planu B. Czujemy ciężar odpowiedzialności, jesteśmy bardzo zaangażowani, by szczyt zakończył się sukcesem – mówił Kurtyka na konferencji prasowej.

Jak podkreślił nowy prezydent COP24, ważnym elementem szczytu klimatycznego ONZ będzie wynegocjowanie sposobu finansowania polityki klimatycznej, w tym inwestycji proekologicznych w państwach rozwijających się. Już wcześniej ustalono, że od 2020 roku kwota ra ma wynosić 100 mld złotych. Polska będzie sprawowała przewodnictwo do kolejnego szczytu klimatycznego ONZ COP25, który zaplanowano na 2019 rok.

kup artykuly platne