To one zadecydują o głosowaniu

 

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan skomentował informacje o sposobie głosowania izby wyższej parlamentu nad referendum konstytucyjnym, o które wnioskuje prezydent Andrzej Duda.

– Decyzje w sprawie sposobu głosowania w Senacie nad wnioskiem prezydenta o konsultacyjne referendum konstytucyjne zapadną, gdy będą znane pytania – zapowiedział Adam Bielan w wywiadzie dla Radia TOK FM. – Z całą pewnością będziemy bardzo przychylnie podchodzić do każdego wniosku pana prezydenta, również i tego – dodał.

Odniósł się również do potrzeby przeprowadzenia konsultacyjnego referendum konstytucyjnego.

– Podchodzę do niego bez entuzjazmu. Mamy negatywne doświadczenia z frekwencją przy rozmaitych głosowaniach w Polsce, a ostatnie referendum konstytucyjnego pana prezydenta Komorowskiego zakończyło się bardzo niską frekwencją, poniżej 8%. To jest więc duże zagrożenie polityczne dla pomysłodawców tego referendum – skomentował wicemarszałek Senatu. – Frekwencję 30%, o której wspominał prezydent Andrzej Duda, będzie bardzo trudno uzyskać, nawet przy referendum dwudniowym. Może być bowiem tak, że w związku z wyborami samorządowymi wyborcy będą chodzić do głosowania przez trzy kolejne niedziele – stwierdził.

Do zmiany konstytucji odniósł się jednak pozytywnie.

– Potrzebna jest dyskusja na temat nowej konstytucji i uważam, że potrzebna jest nowa konstytucja, natomiast szanse na zmianę konstytucji zarówno w tym parlamencie, jak i być może w przyszłym, są niewielkie – skomentował Bielan.

Do wprowadzenia zmian w konstytucji potrzeba jest jednak zgoda Senatu.

– Co do sposobu głosowania senatorów PiS nad wnioskiem prezydenta ostateczne decyzje zapadną w momencie, gdy pojawią się pytania, może to będzie przyszły miesiąc, może lipiec – zaznaczył Bielan.

Źródło: