Nowe plany MON i Macierewicza

   • Zakład w upadłości ma zostać przejęty przez Skarb Państwa
  • MON oficjalnie planów nie komentuje
  • Głos zabrał jednak poseł PiS Wojciech Skurkiewicz 

Jak wynika z ujawnionych ostatnio przez Polskie Radio założeń ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, Radom ma stać się siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej. Zakład, który od sześciu lat jest w upadłości, zostanie przejęta przez kontrolowaną przez Skarb Państwa Polską Grupę Zbrojeniową z Radomia i doprowadzona do stanu rentowności.

MON oficjalnie planów nie komentuje.

– Ze względu na tocząca się procedurę przetargową na sprzedaż SMW S.A. w upadłości likwidacyjnej resort obrony narodowej nie może udzielić informacji w zakresie ewentualnej oferty oraz planów związanych z funkcjonowaniem stoczni po jej ewentualnym nabyciu. Wszelkie działania resortu w tym obszarze są uwarunkowane interesem bezpieczeństwa państwa i zachowaniem nadzoru nad kluczowymi zdolnościami przemysłu obronnego i nakierowane na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego – powiedziano w rozmowie z portalem tvn24bis.pl.

Głos zabrał jednak poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.

– Stocznia Marynarki Wojennej stałaby się częścią konsorcjum. Jak zapewnia parlamentarzysta, polskiemu rządowi, Ministerstwu Obrony Narodowej i zarządowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej zależy na tym, by podmiot wrócił do Skarbu Państwa i, by to Skarb Państwa miał kluczowy wpływ na to, co dzieje się w stoczni – powiedział.

Obecnie trwa przetarg przedsiębiorstwa, którego wartość wyceniono na 224 miliony złotych. Oferty przetargowe można składać do 31 stycznia.