Umieralność kobiet ma wzrosnąć o ponad 40%

 

Naukowcy na łamach pisma Cancer Research przewidują, że do 2030 roku wśród kobiet umieralność na raka płuca wzrośnie o ponad 40%. Jednocześnie przypadki śmiertelności w wyniku raka piersi zmaleją.

– Jeśli nie wdrożymy w tej populacji środków, mających na celu ograniczenie zachowań związanych z paleniem, umieralność na raka płuca będzie rosnąć – przekonuje dr Jose M. Martínez-Sánchez z Universitat Internacional de Catalunya w Barcelonie.

Badania prowadzone dotychczas skupiały się prognoz umieralność na raka płuca i raka piersi wśród kobiet z jednego kraju lub kontynentu. Niewiele z nich dało postawy do oszacowania tendencji w skali globalnej. Dlatego dr Martínez-Sánchez wraz ze współpracownikami przeanalizował dane dotyczące umieralności na raka płuca i raka piersi wśród kobiet z bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z lat 2008–2014. Na podstawie analizy danych z 52 krajów naukowcy oszacowali, że od 2015 do 2030 roku globalny wskaźnik umieralności na raka płuca wśród kobiet wzrośnie o 43%. W tym samym czasie globalna stopa umieralności z powodu raka piersi zmniejszy się o 9%.

– Ograniczeniem badania jest założenie, że obecne tendencje dotyczące umieralność na raka płuca i raka piersi będą się utrzymywać przez następne dwie dekady. Tymczasem trendy umieralności mogą zmienić niektóre nawyki, takie jak zamiana tradycyjnych papierosów na papierosy elektroniczne, lub przyszłe metody badań przesiewowych i leczenia – komentuje dr Martínez-Sánchez.

Źródło: