Wyznawcy islamu rozpoczęli miesięczny post

 

Dla polskich wyznawców islamu rozpoczął się właśnie ramadan, czyli miesiąc postu. W czasie jego trwania zobowiązani są oni do odmawiania sobie jedzenia, picia, palenia tytoniu, współżycia seksualnego i innych rozrywek od wschodu do zachodu słońca. Ramadan jest – obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki – jednym z pięciu filarów islamu. Obowiązuje wszystkich dorosłych, zdrowych wyznawców islamu.

Jak wyjaśniają przedstawiciele władz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, post to czas refleksji duchowej, modlitwy o odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, wyciszenia i poszukiwania kontaktu z Bogiem. Są one szczególnie intensywne w tzw. noc przeznaczenia Kadyr Noc, wyznaczoną w tym roku na 10 czerwca. Zgodnie z wierzeniami wyznawców islamu, jej przebieg decyduje o losie w kolejnym roku religijnym.

Trwający 30 dni post wyznawców islamu wyznaczany jest w 9 miesiącu muzułmańskiego roku, opartego na fazach księżyca. Jest on o jedenaście dni krótszy od tradycyjnego roku, wyznaczanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca.

Ramadan zakończy trzydniowe święto Ramadan Bajram, przypadające w połowie czerwca. Wezmą w nim udział wszyscy wyznawcy islamu w Polsce, których liczba szacowana jest na 20–25 tysięcy.

Źródło: