Spotkanie Czaputowicza z wiceszefem KE Fransem Timmermansem

 

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem poinformował, że polski rząd ustosunkuje się do zaleceń KE ws. praworządności w przewidywanym terminie – do 20 marca.

KE, uruchamiając w grudniu 2017 roku art. 7 unijnego traktatu, przyjęła zalecenia, w których wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów. KE dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Szef MSZ, pytany w czwartek o zalecenia KE, podkreślił, że Polska ma czas na ustosunkowanie się do nich do 20 marca. "Planujemy się do tego czasu ustosunkować" – powiedział Czaputowicz.

"Też jest przed nami (zadanie, żeby) przekonać do naszego systemu, ustosunkować się do tych założeń, wniosku Komisji Europejskiej i pokazać, jak to naprawdę funkcjonuje" – dodał.


Według szefa MSZ polski system wymiaru sprawiedliwości jest "zgodny z prawem". "Nie wykluczam pewnych modyfikacji, jeżeli one będą uzasadnione i jeżeli władze w Polsce, parlament, który przyjmuje uchwały, uzna te zastrzeżenia za zasadne" – zaznaczył Czaputowicz.


Źródło: