Zapłaci 5 mln złotych sankcji

 

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na bank Raiffeisen 5 mln złotych sankcji. Ma być to karą za nieodpowiednie wywiązywanie się z roli depozytariusza funduszy W Investments.

– W sprawie 4 funduszy zamkniętych na blisko 500 mln złotych poszkodowanych jest już ok. 2 tys. osób. Obiecywano im zyski z inwestycji w ziemie czy lasy, a dzisiaj liczą straty. Sprawą od dłuższego czasu zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego. W listopadzie ubiegłego roku odebrała licencję Fin-Crea TFI, które zarządzanie trefnymi funduszami powierzyło firmom W Investments, a później MFM. TFI dostało też karę w wysokości 5 mln zł. Taka sama sankcja spadła w połowie września na Raiffeisen Bank Polska, który jest depozytariuszem funduszy – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wynika z ustaleń dziennikarskich, bank został również ukarany na mocy prawa bankowego rekordową sankcją w wysokości 50 mln złotych.

– Do tej pory na mocy prawa bankowego najwyższa kara to pół miliona złotych, a z wszystkich nakładanych przez nadzór – 9,9 mln złotych. Dlaczego informacja o niej nie jest publiczna? Bo zgodnie z przepisami decyzja z pierwszej instancji nadzoru nie jest komunikowana. Komisja Nadzoru Finansowego i bank Raiffeisen nie komentują sprawy, chociaż bank zapewnia, że nie składa broni – wskazuje dziennik.

kup artykuly platne