Został wprowadzony 37 lat temu

 

13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi. Jednak już 12 grudnia przed północą komunistyczne władze rozpoczęły zatrzymania działaczy opozycyjnych i członków Solidarności. W ośrodkach internowania w ciągu zaledwie kilku dni znalazło się około 5 tys. osób. W pierwszym dniu stanu wojennego zaangażowano łącznie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów i 1750 czołgów.

W 37. rocznicę wybuchu stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej (IPN) organizuje akcję pamięci „Zapal Światło Wolności”. By do niej dołączyć wystarczy zapalić w oknie świecę dziś o 19.30. Honorowym patronatem akcję pamięci objęli prezydent Andrzej Duda, nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

Inicjatywa „Zapal Światło Wolności” została rozpoczęta przez IPN kilka lat temu. Ma ona być nawiązaniem do gestu, za pomocą którego Polacy wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz komunistycznych na początku lat 80. Jako wyraz solidarności z internowanymi i ich rodzinami w oknach stawiano świeczki. Pojawiła się ona również w wigilię 1981 roku świecę w oknie Jana Pawła II w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Do wyrażenia jedności wzywał również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

– Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – zachęcał Ronald Reagan.

kup artykuly platne