Pomoc w walce z IS

 

– Dziękujemy Polsce za jej rolę w odbudowie Iraku, za wsparcie w wyprowadzeniu epidemii terroryzmu z naszego kraju – powiedział w poniedziałek prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader.

Iracki prezydent, który przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą w Polsce, powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą wspomniał m.in. o roli polskich żołnierzy "w walce u boku żołnierzy irackich i innych bojowników na rzecz niepodległości".

"Oni złożyli wielką ofiarę. Mieliście ogromny wkład w walce z Daesz (tzw. Państwem Islamskim)" – podkreślił prezydent Iraku. Zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie Irak korzysta z pomocy polskich doradców wojskowych.

"Irak przeszedł przez bardzo trudny okres" – mówił iracki prezydent. Jak dodał, w czasie, gdy Irak starał się podnieść na nowo, atak na niego przypuścili terroryści z "samozwańczego Państwa Islamskiego".

"Udało nam się doprowadzić do sukcesu w tej walce. Chcielibyśmy podziękować stronom zaprzyjaźnionym: koalicji międzynarodowej, niektórym krajom w sposób szczególny, tak jak Polsce. Dziękujemy Polsce za rolę w odbudowie Iraku, we wsparciu nas w wyprowadzeniu epidemii terroryzmu z naszego kraju" – podkreślił prezydent Iraku.

Zapewnił, że w Iraku "mile widziani" są Polscy przedsiębiorcy. "Irak potrzebuje partnerów, którzy chcieliby współpracować przy odbudowie Iraku, jego infrastruktury; jest wiele do zrobienia" – zaznaczył.

Iracki prezydent oznajmił ponadto, że przekazał Andrzejowi Dudzie oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Bagdadzie.

Źródło: