W mieście powstanie 50 nowych mieszkań komunalnych

   • Miasto podpisało umowę na realizację inwestycji na wartość 7,5 mln zł
  • Umowa budowy mieszkań ma formułę „zaprojektuj i wybuduj”
  • Mieszkania zostaną wykończone w standardzie zbliżonym do deweloperskiego 

50 nowych mieszkań komunalnych zostanie wybudowanych w Rudzie Śląskiej. Powstaną one u zbiegu ul. Stromej i Bytomskiej w dzielnicy Orzegów. Właśnie została podpisana umowa na realizację tej inwestycji. Jej wartość to 7,5 mln zł. Wykonawca na wybudowanie mieszkań ma 2 lata.

– Umowa ma formułę „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca ma przygotować dokumentację budowlaną, uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia oraz wykonać prace budowlane. Koncepcję architektoniczną obiektu i zagospodarowania terenu będzie musiał przedstawić już w ciągu 30 dni od podpisania umowy – informuje prezydent Grażyna Dziedzic.

Zawarte w koncepcji rozwiązania architektoniczne powinny nawiązywać do istniejącej zabudowy oraz do porządku architektoniczno-przestrzennego otoczenia. Miasto określiło minimalną liczbę mieszkań na 50, ale nie wskazało, w ilu mają być rozmieszczone budynkach.

– Zostawiamy to projektantowi. Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłyby dwa budynki, ale równie dobrze mieszkania mogą zostać utworzone w jednym bądź trzech budynkach – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m².

– Mają to być mieszkania 2-pokojowe z kuchnią lub w wyjątkowych sytuacjach z aneksem kuchennym, łazienką oraz wyposażeniem zgodnym z obowiązującymi przepisami – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk. – Chcemy, żeby powierzchnia użytkowa była maksymalnie wykorzystana, dlatego dopuszczamy również wykonanie mieszkań 1 lub 3-pokojowych – dodaje.

Mieszkania zostaną wykończone w standardzie zbliżonym do deweloperskiego. Co ważne, w każdym budynku powstanie jedno mieszkanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto teren wokół budynków zostanie zagospodarowany, powstanie tam mała architektura oraz zostaną nasadzone drzewa.

Budowa mieszkań komunalnych w Orzegowie nie będzie jedyną tego typu inwestycją w Rudzie Ślaskiej w najbliższym czasie. W tym roku przy ul. Lisiej w dzielnicy Nowy Bytom ma się rozpocząć budowa czterech budynków mieszkalnych, w których znajdzie się 46 mieszkań komunalnych – 32 o powierzchni 53 m² oraz 14 o powierzchni 65 m². Inwestycję ma realizować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

– Mamy już opracowaną dokumentację oraz pozwolenie na budowę, a w tym kwartale planujemy ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji – tłumaczy Tomasz Rzeżucha, wiceprezes MPGM TBS Sp z o.o. Środki na realizację inwestycji pochodzić będą częściowo z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd