Debata społeczna Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej

   • W Rudzie Śląskiej odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Policji
  • Jej hasłem było: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”
  • Kolejne spotkanie będą się odbywać w komisariatach z udziałem mieszkańców 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, nowa formuła pracy dzielnicowych oraz prowadzone przez policję działania profilaktyczne – to tematy debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Rudzie Śląskiej. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”. To inauguracja cyklu podobnych spotkań. Kolejne będą odbywać się w poszczególnych komisariatach z udziałem mieszkańców.

– Bezpieczeństwo mieszkańców to dla nas jedno z najistotniejszych zagadnień. Aktywnie współpracujemy w tym zakresie z Komendą Miejską Policji i wspieramy jej działania – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Szczególnie interesujące są przedstawione rozwiązania, ułatwiające mieszkańcom kontakt z dzielnicowymi – dodaje.

 

W spotkaniu w Urzędzie Miasta oprócz rudzkich policjantów uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Urzędu Miasta i miejskich instytucji, Straży Ochrony Kolei, Sanepidu oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Debata była okazją do przedstawienia wniosków z dotychczasowego działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – uruchomionego przez policję jesienią ubiegłego roku internetowego portalu, prezentującego wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń oraz zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

–  Mapy zagrożeń to istotny element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, służący m.in. właściwemu rozmieszczeniu patroli – mówi mł. insp. Grzegorz Strzęciwilk, Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej. – Każdy mieszkaniec ma możliwość aktualizacji informacji na mapie, dbając w ten sposób o wspólne bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że tą drogą należy zgłaszać zjawiska stale występujące w danym miejscu, a nie pojedyncze zdarzenia czy interwencje – zaznacza.

 

Do 13 marca w Rudzie Śląskiej odnotowano 959 zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Potwierdzenie znalazło niecałe 39% z nich. Zgłoszenia dotyczyły najczęściej nieprawidłowego parkowania i przekraczania dozwolonej prędkości. Ich mapa, oparta na systemie Geoportal, dostępna jest na stronie internetowej. Zgłoszenia dodawane przez internautów to tylko jedno ze źródeł prezentowanych informacji. Pozostałe to dane z policyjnych systemów informatycznych oraz pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami i przedstawicielami samorządu terytorialnego czy organizacji pozarządowych.

 

Podczas debaty zaprezentowana została również nowa formuła służby dzielnicowych, która funkcjonuje od początku tego roku.

– Jej głównym założeniem jest ułatwienie kontaktu z mieszkańcami. Podstawą pracy dzielnicowego jest obchód powierzonego mu rejonu. Zmiany mają na celu ograniczenie do niezbędnego minimum innych czynności – tłumaczy komendant Grzegorz Strzęciwilk.

Wszyscy dzielnicowi posiadają telefony komórkowe oraz indywidualne adresy e-mail, z zastrzeżeniem, że poczta elektroniczna nie służy do zgłaszania sytuacji nagłych.

 

Kontakt z dzielnicowym ułatwia aplikacja mobilna „Moja Komenda”, przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki niej można zlokalizować najbliższe jednostki policji, wyznaczyć trasę dotarcia do nich, a także wyszukać dzielnicowego i skontaktować się z nim jednym kliknięciem. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na telefony z systemami Android oraz iOS.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd