Zapłaci 20 tys. złotych grzywny

 

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyroku sądu pierwszej instancji dotyczący prowadzenia działalności gospodarczej bez wpisu do rejestru firm detektywistycznych oraz kierowania bezprawnym pozbawieniem wolności 3 osób. Z tego względu Krzysztof Rutkowski zostanie skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 20 tys. zł grzywny.

Jak bronił się Krzysztof Rutkowski, jego działalność miała dotyczyć wyłącznie doradztwa. Jednak sędzia Katarzyna Wróblewska z Sądu Okręgowego w Warszawie w uzasadnieniu wyroku nie miała najmniejszej wątpliwości, że nie wpisując swojej firmy do rejestru firm detektywistycznych popełnił przestępstwo formalne. Jak uznała, działalność Rutkowskiego dotyczyła czynności typowo detektywistycznych, a nie doradczych.

Celebrycie, który ogłaszał się jako detektyw, zarzucono również kierowanie bezprawnym pozbawieniem wolności 3 osób. Krzysztof Rutkowski tłumaczył działanie stanem wyższej konieczności, ale taka argumentacja nie przekonała sądu.

Jak zapowiedział celebryta, nie zgadza się z wyrokiem i będzie wnosił kasację.

– Moje biuro detektywistyczne nadal będzie działało i normalnie pracowało. Ja będę pracował w nim jako rzecznik prasowy i nadal będę właścicielem biura doradczego – zapewnił Krzysztof Rutkowski w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

kup artykuly platne