Fakty i mity na Światowy Dzień Wzroku

 

11 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, od którego zależy komfort codziennego życia. Jak wynika z badań, choć Polacy obawiają się negatywnych skutków pogorszenia wzroku, tylko czt4erech na 10 z nas regularnie – przynajmniej raz w roku – bada oczy. Jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku lub pogorszenia jakości widzenia jest zaćma. Jako choroba coraz bardziej powszechna, jest związana z wieloma mitami. Rozwiewa je kampania „Lepszy wzrok, lepsze życie”.

Mit nr 1: Na zaćmę chorują jedynie starsze osoby

Istnieje kilka rodzajów zaćmy. Tylko jedna z odmian – zaćma starcza – związana jest z procesem starzenia się. Oprócz wieku istnieją również inne czynniki ryzyka, takie jak uraz lub bądź inne choroby.

Mit nr 2: Istnieją różne sposoby leczenia zaćmy

Usunięcie zaćmy umożliwia jedynie zabieg operacyjny, w którym wszczepia się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Operacja wymaga zaawansowanych technologicznie urządzeń, które zapewniają pacjentom bezpieczeństwo, krótszy czas zabiegu i szybką rekonwalescencję.

Mit nr 3: Zaćmy nie można operować w początkowych stadiach

Wczesne stadia zaćmy to najwyższe szanse na sprawne przeprowadzenie zabiegu i krótki czas rekonwalescencji. Dlatego sygnałem zachęcającym do zwrócenia się do okulisty powinny być już pierwsze niepokojące zaburzenia wzroku.

Mit nr 4: Po usunięciu zaćmy okulary nadal są potrzebne

Operacja usunięcia zaćmy polega na zastąpieniu naturalnie zmętniałej soczewki sztuczną – o dobranych parametrach optycznych. Po zabiegu można uniknąć noszenia okularów, jeśli zdecydujesz się na wszczepienie soczewki wieloogniskowej.

Mit nr 5: Osoba z zaćmą nigdy nie odzyska komfortu widzenia

Operacja zaćmy daje spektakularne efekty – pacjenci odzyskują wzrok tuż po zabiegu. Co więcej, dzięki zastosowaniu technologicznie zaawansowanych soczewek, jakość widzenia może być nawet lepsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne