Umysły ścisłe wygrywają częściej

 

Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie. Zgodnie z opisem producenta, jest ona odpowiednia dla każdego, bez względu na wiek czy wykształcenie. Choć wydaje się, że powinna być to domena humanistów, jak przekonuje wiceprezes Polskiej Federacji Scrabble Kamil Górka, okazuje się ona łatwiejsza dla inżynierów i umysłów ścisłych.

Scrabble to gra dla każdego. Na naszych turniejach grają zawodnicy mający od lat kilku do ponad 80. Żeby grać dobrze, trzeba znać język polski, ale ci, którzy chcą wygrywać turnieje muszą dodatkowo się uczyć i trenować – najlepiej w praktyce, właśnie na zawodach. Liczy się w niej znajomość słownictwa, umiejętność przewidywania i liczenia, dlatego wśród zwycięzców turniejów przeważają umysły ścisłe – mówi Górka.

Potwierdziły to należące do prestiżowego cyklu Grand Prix Mistrzostwa Krakowa w Scrabble, które odbyły się w weekend w Nowohuckim Centrum Kultury. Przyjechało na nie 77 osób, w tym najlepsi zawodnicy z całego kraju.

– Najlepsze są osoby z umysłami ścisłymi. Trzeba szybko analizować sytuację, liczyć punkty, przewidywać, jakie litery może mieć przeciwnik. W porównaniu np. z szachami nie ma się pełnej wiedzy, co może zrobić przeciwnik, bo w scrabble jest element losowy – mówi Górka.

Tego zdania jest też aktualny Mistrz Polski w scrabble Bartosz Morawski z Wrocławia. Z wykształcenia jest ekonomistą, a zawodowo zajmuje się finansami.

Im bogatszy zasób słów, tym lepiej. Ale patrząc na listę rankingową sukcesy osiągają osoby z umysłami ścisłymi. Chodzi o zdolność znajdowania nowych wyrazów i wybiegania myślami kilka ruchów do przodu – ocenia Morawski.

Źródło: