Akcja rozpoczęła się symbolicznym aktem sadzenia klonu pospolitego „Royal Red”

   • Pierwsze dziewiętnaście drzew pojawiło się przed Urzędem Stanu Cywilnego
  • To jednak dopiero początek – kolejne nasadzone zostaną choćby nad zalewem Witoszówka
  • Najwięcej nowych nasadzeń zaplanowanych jest jednak w Parku Centralnym 

Symbolicznym aktem sadzenia przy pl. Grunwaldzkim klonu pospolitego „Royal Red” rozpoczęła się akcja tegorocznych nowych nasadzeń w Świdnicy. Pierwsze dziewiętnaście drzew – katalpy i klony pospolite – pojawiło się przed Urzędem Stanu Cywilnego. Lipy, jarząb szwedzki oraz klony zasadzone zostały także przy ulicach Zamenhofa, Kopernika, Bema, Armii Krajowej i Kazimierza Wielkiego.

To jednak dopiero początek. Kolejne drzewa – m.in. kasztanowce czerwone, klony polne, katalpy i magnolie – nasadzone zostaną przy ul. Kopernika, ul. Emilii Plater, pl. św. Małgorzaty i pl. Lecha Kaczyńskiego.

 

Jednym z terenów, który doczeka się nowego wizerunku jest obszar nad zalewem Witoszówka. W tej zmianie w sobotę, 29 kwietnia, o godz. 11.00 mogą uczestniczyć wszyscy.

– Jeśli chcecie mieć swój wkład w ekologię miasta, to zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w akcji sadzenia drzew nad zalewem Witoszówka. Państwa pomoc będzie nieoceniona. Ta część miasta zmienia swój wizerunek - w ubiegłym roku otworzyliśmy bosmanat, w tym roku chcemy dosadzić roślinność, tak aby stało się to jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku coraz liczniejszej grupy świdniczan – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Najwięcej nowych nasadzeń w mieście będzie w Parku Centralnym. Zasadzonych tam zostanie 460 drzew liściastych, 756 drzew i krzewów iglastych, 1567 różaneczników, 3913 róż, 28 630 bylin i paproci, 4626 pnączy, 4080 kwiatów sezonowych (tulipanów, begonii i pelargonii), 2564 traw rabatowych oraz ok. 25 000 krzewów liściastych. W miejsce wyciętych drzew zasadzone zostaną nowe, minimum 10-letnie o średnicy 16–18 cm, z pełną gwarancją w zakresie ich utrzymania oraz aklimatyzacji.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd