Minister Zalewska ocenia stan reformy

   • Minister edukacji Anna Zalewska odniosła się do stanu wdrożenia reformy edukacji
  • Oceniła sieć szkół jako generalnie przekształconą
  • Skomentowała również konflikt między władzami Łodzi a łódzkim kuratorem oświaty 

– Mamy jeszcze kilka gmin, z którymi rozmawiamy, natomiast generalnie sieć szkół już została przekształcona – powiedziała we wtorek w TVP1 minister edukacji Anna Zalewska.

Poinformowała, że resort chce dodatkowo wartościować nauczanie w trybie jednozmianowym.

Pytana o samorządy, które dotychczas nie podjęły uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego podkreśliła, że władze samorządowe muszą się dostosować do przepisów prawa.

– Wiemy, że czasami nie ma to nic wspólnego z reformą edukacji; to są wewnętrzne waśnie pomiędzy np. radą a burmistrzem, gdzie nawet w takiej sytuacji każdy robi sobie na złość. W związku z tym Prawo oświatowe przewidziało, że przekształcenie odbywa się z mocy prawa: pozostają te same obwody, gimnazjum jest niestety wygaszane, zostają obwody dla szkół podstawowych – powiedziała Zalewska.

Minister była pytana także o spór między władzami Łodzi a łódzkim kuratorem oświaty, dotyczący przyjętego w lutym przez Radę Miejską projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

– Tam rzeczywiście są dyskusje nad dwoma kwestiami, które są niezgodne z prawem – ani z tym Prawem oświatowym nowym, ani z ustawą o systemie oświaty – oceniła Zalewska. – Mam nadzieję, że pani prezydent (Hanna Zdanowska – przyp. PAP) będzie dzisiaj u mnie, bo się umówiłyśmy wczoraj na kongresie w Krakowie – dodała minister.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl