Dlaczego Polacy nie spłacają zobowiązań na czas?

 

Aż co piąty konsument w Europie płaci faktury po terminie, a 3% – nie płaci wcale. W Polsce, w ponad połowie przypadków, powodem opóźnienia jest po prostu zapominanie o terminie płatności.

Aż 41% Polaków ma zobowiązania do spłacenia (rachunki czy raty różnych kredytów). Jednocześnie aż 2,3 mln naszych rodaków ma kłopoty z ich terminowym regulowaniem. Z badania „Europejskie Praktyki Płatnicze”, przeprowadzonego w 2017 r. przez Kantar TNS dla firmy EOS Group wynika, że w połowie przypadków powodem opóźnień jest po prostu przeoczenie terminu spłaty.

Jednakże roztargnienie to nie jedyna przyczyna – niemal 3/4 polskich konsumentów zdarzają się chwilowe problemy finansowe, powodujące zaległości w spłacaniu zobowiązań.

Niemniej zdecydowana większość Polaków – aż 97% – jest zdania, że swoje długi należy spłacać. Nietrudno jest przejść od deklaracji do czynów, wystarczy zadbać o porządek w rachunkach i nieco dokładniej zaplanować domowy budżet.

Problem z terminowym regulowaniem należności to nie tylko nasza domena, choć zajmujemy niechlubne trzecie miejsce na europejskiej liście nierzetelnych dłużników. Na nienajlepszą pamięć swoich klientów najrzadziej żalą się firmy z Chorwacji (38%), a najczęściej te z Rumunii (61%), a Polska jest w najgorszej trójce wśród 9 krajów Europy Wschodniej. Aż 52% polskich przedsiębiorców deklaruje, że ich klientom zdarza się po prostu zapomnieć o uregulowaniu płatności.

EOS Group jest jednym z wiodących międzynarodowych dostawców spersonalizowanych usług finansowych. Głównym przedmiotem działalności EOS Group jest zarządzanie wierzytelnościami, obejmujące trzy kluczowe segmenty: windykacja na zlecenie, zakup portfeli wierzytelności i outsourcing procesów biznesowych. Grupa została założona w 1974 roku, w Polsce spółka EOS KSI rozpoczęła działalność w 1998 roku.

Źródło: