Dziś IPN ujawni bazę danych esesmanów

   • O godz. 11.00 nastąpi inauguracja udostępnienia bazy danych „Załoga SS KL Auschwitz”
  • Spis zawiera informacje dotyczące około 8,5 tys. esesmanów
  • Będzie dostępny również na stronie internetowej 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zorganizują dziś inaugurację udostępnienia bazy danych „Załoga SS KL Auschwitz”. Konferencja prasowa, połączona z pierwszą prezentacja, odbędzie się o godzinie 11.00 z udziałem twórcy bazy – Aleksandrem Lasikiem, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotra Cywińskiego i prezesa IPN Jarosława Szarka.

Spis zawiera informacje dotyczące około 8,5 tys. esesmanów, którzy w czasie istnienia obozu pełnili różne funkcje. Stanowi tym samym najbardziej wyczerpującą i szczegółową bazę danych w Polsce. Baza powstała dzięki pracy profesora Aleksandra Lasika z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który przygotowując rozprawę doktorską dotarł do danych 25 tys. funkcjonariuszy SS pracujących w czasie wojny na terenach obozów koncentracyjnych. Następnie została pozyskana na użytek śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu koncentracyjnego, prowadzonego przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie. Zawiera szczegółowe dane personalne: datę i miejsce urodzenia, wykształcenie, numer służbowy, dokładną data przybycia i opuszczenia Auschwitz oraz fotografie.

Dane osobowe esesmanów obozu zagłady w Auschwitz będą udostępnione pod nazwą „Załoga SS KL Auschwitz” także na stronie internetowej.