Działalność Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"

 

Propagowanie symboli faszystowskich, celebrowanie urodzin Adolfa Hitlera, jest haniebne i zasługuje na szczególne potępienie. W naszym kraju nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania – oświadczył w poniedziałek szef MSWiA Joachim Brudziński.

Szef resortu sprawiedliwości Joachim Brudziński spotkał się w poniedziałek, z komendantem główny policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem w sprawie reportażu „Superwizjera”. Minister spotkał się także z Bogdanem Święczkowskim, zastępcą Prokuratora Generalnego Prokuratorem Krajowym.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Śledztwo w sprawie ws. publicznego propagowania faszyzmu prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Trwa ustalanie tożsamości osób, które uczestniczyły w wydarzeniu z Wodzisławia.

Jak podało MSWiA w komunikacie po spotkaniu, szef resortu podkreślił, że w kraju "doświadczonym przez ustroje totalitarne, takie jak niemiecki nazizm i sowiecki komunizm, propagowanie tych totalitaryzmów i symboli faszystowskich, czy celebrowanie urodzin Adolfa Hitlera, jest haniebne i zasługuje na szczególne potępienie. W naszym kraju nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania".

Poinformowano, także, że służby podjęły zdecydowane działania wobec osób i organizacji, które publicznie propagują symbole totalitarnego państwa.

MSWiA podało, że Brudziński zobowiązał policję do wsparcia działań ABW i przekazywania wszelkich informacji w tej sprawie.

"Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo pod kątem art. 256 par. 1 i 2 Kodeksu karnego, czyli m.in. publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Prokuratorzy przystąpili do gromadzenia dowodów" – poinformowało MSWiA.

"Czynności w tej sprawie prokuratura, zgodnie z kompetencjami, zleciła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego" – wskazano w komunikacie resortu.

Źródło: