Wywóz śmieci łatwiejszy przez 20 lat

 

Budowana przez gliwickie Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów inwestycja warta 6 milionów złotych i trwająca rok została oficjalnie zakończona. 4-hektarowa kwatera pozwala na składowanie odpadów bez strat dla środowiska przez przynajmniej następnych 20 lat. Instalacja powstała w celu rozwiązania problemu braku przestrzeni dla wysypisk, który jest powszechny – zwłaszcza w dużych miastach.

Teren w Gliwicach, oprócz swojej podstawowej funkcji, chroni również środowisko. Jest tak, ponieważ zastosowano w nim rozwiązania, które umożliwią usuwanie przykrych zapachów i pozwolą na wykorzystanie tak zwanych odcieków do ponownego nawadniania składowiska. Ponadto stworzony zostanie tam specjalny „zielony ekran”, złożony z nasadzanych obecnie drzew i krzewów, kompostownia i sortownia odpadów wielkogabarytowych oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym mieszkańcy będą mogli za darmo zdeponować odpady. Teren składowiska jest monitorowany 26 kamerami.

Stworzona komora składowania odpadów ma 4 hektary, przez co pomieści 650 tys. m3 śmieci. Według ocen ekspertów ma wystarczyć to na 20 lat użytkowania. Dodatkowo po zapełnieniu kwatery istnieje możliwość jej powiększenia o około 2 m w głąb, co przedłuży możliwość składowania odpadów przez następne 5 lat.

Gliwice dynamicznie się rozwijają. Jednym z elementów tego rozwoju jest troska o środowisko naturalne. W PSUiO stosowane są najnowsze technologie, które zapewniają całkowicie bezpieczne dla środowiska składowanie odpadów. Kilka lat temu uruchomiono tam pierwszą bioelektrownię, która do dziś pozyskuje ze składowiska prąd – mówi Andrzej Karasiński, sekretarz Gliwic.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd


kup artykuly platne