Dziś rozmowy o przyszłość UE i sprawach regionu

   • Dziś spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie
  • Rozmowy premierów Polski, Słowacji, Czech i Węgier o przyszłości UE
  • W planach również zagadnienia związane z polityką regionalną 

W dniu dzisiejszym o godz. 9.30 rozpocznie się nadzwyczajne spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie. Tematem rozmów premierów Polski, Słowacji, Czech i Węgier mają być przede wszystkim przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie, kwestie bezpieczeństwa oraz migracji ludności, a także zagadnienia związane z polityką regionalną.

– To spotkanie będzie preludium przed zbliżającym się szczytem w Brukseli, jak i szczytem rzymskim pod koniec marca – zapowiadał na briefingu prasowym rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Z uwagi na fakt, że na szczycie Unii Europejskiej w nadchodzącym tygodniu w Brukseli ma zostać również rozstrzygnięta sprawa wyboru szefa Rady Europejskiej, niewykluczone, że na spotkaniu zostanie poruszony także temat przyszłości Donalda Tuska lub jego ewentualnego kontrkandydata, zaproponowanego przez Polskę.Ponadto, na wniosek przedstawicieli Słowacji, kraje regionu mają pochylić się również nad problemem jakości żywności produkowanej i rozprowadzanej na terytoriach państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak bowiem zwrócono uwagę, wiele międzynarodowych koncernów stosuje do dystrybucji na tej części kontynentu odmienne normy jakości niż w stosunku do terenów położonych na zachodzie.