Apel o dialog i pojednanie

 

Przedstawiciele polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata złożyli w poniedziałek w Sejmie swój apel o pojednanie i dialog wobec nieporozumień związanych ze zmianą ustawy o IPN – poinformowało CIS. Jest on skierowany m.in. do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało PAP, że siedmiodobowa grupa Sprawiedliwych apel złożyła na ręce szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej. Ten sam dokument – jak przypomniało CIS – otrzymali szefowie rządów Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu, a także przewodniczący Knesetu Juli-Joel Edelstein.

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, by nasze dwa narody, połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie" – napisano w apelu.

Treść listu została odczytana podczas spotkania przez Annę Stupnicką-Bando, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

CIS relacjonowało, że przedstawiciele Towarzystwa wyrazili nadzieję, że spotkanie oraz ich aktualna działalność wpłynie na poprawę relacji polsko-izraelskich.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Polscy Sprawiedliwi wystosowali do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski apel "o powrót na drogę dialogu i pojednania".

Pod listem podpisało się 50 żyjących polskich Sprawiedliwych, w tym władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – organizacji pozarządowej, powstałej w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, który nadaje Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Statutowym celem działalności Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

Szef polskiego rządu podziękował Sprawiedliwym za ten apel i dodał, że został on wystosowany, żeby wypracować jak najbardziej akceptowalne i opierające się na prawdziwe rozwiązania.

Podziękowania za apel złożyła również Ambasada Izraela w Polsce, publikując go na swoim koncie na Facebooku.

Kontrowersje wywołała niedawna nowelizacja ustawy o IPN, która wprowadza przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Ustawę w trybie kontroli następczej, czyli po podpisaniu, prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Wejdzie ona w życie 1 marca.


Źródło: