40% Polaków pije piwo co tydzień

 

Jak wynika z raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych „Czy Polskę stać na Oktoberfest?, niemal 7% Polaków po 18. roku życia codziennie spożywa piwo, około 40% – pije piwo co najmniej raz w tygodniu, mniej niż 10% – wybiera wyroby spirytusowe, a 4% – wino. Badania dowodzą, że w 2016 roku Polacy spożywali przeciętnie: 99,5 l piwa, 8,3 l napojów spirytusowych oraz 7 l wina.

– W przeliczeniu 100% alkoholu na jednego mieszkańca spożycie wynosi odpowiednio: 5,47 l piwa, 0,7 l wina oraz 3,2 l wyrobów spirytusowych, czyli 9,37 l 100% alkoholu. Bazując na danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wiemy, że 7,3% dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, a ich łączna konsumpcja wynosi 46,1% całości wypijanego alkoholu, co pozwala wysnuć wniosek, że w tych 46,1% alkoholu znajdują się różne typy napojów alkoholowych –ocenia autor raportu Kamil Moskwik.

Jak wyjaśnił, raport wykorzystał dane GUS i ceny detaliczne wybranych napojów alkoholowych, by określić zależność między typem spożywanego alkoholu a zakresem szkód spowodowanych ich nieodpowiedzialną konsumpcją. W ten sposób ustalono, że 48% osób, które nadużywa alkoholu, decydują się na piwo, 22% – na wino, a 30% – wódkę.

– W Polsce mamy ponad 130 tys. punktów sprzedaży, gdzie można kupić alkohol. To nie jest tylko tak, że sama gęstość sprzedaży wiąże się z wysoką konsumpcją, ale jest to wyraźny symbol, że alkohol dziś jest towarem jak każdy inny. Skoro można go kupić na każdym rogu i o każdej porze, to nie można mówić o tym, że alkohol jest towarem wyjątkowym – podsumowuje dr Jacek Moskalewicz, socjolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Krakowie.

kup artykuly platne