Kontrowersyjna transmisja TVP

 

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza śledzony na żywo we wszystkich największych stacjach telewizyjnych w Polsce przez ponad 4,2 mln widzów. Niektórzy z nich zauważyli, że podczas transmisji w TVP 3 w trybie dla niesłyszących na ekranie pojawiły się napisy z filmu przyrodniczego przedstawiającego życie stada pawianów: „Stado pawianów musi trzymać się razem”, „Najwyraźniej pora opuścić to miejsce”, „Małpy rozchodzą się” oraz „Stado pawianów powiększyło się o nowych członków”. Cała sprawa została nagłośniona przez jedną ze śledzących transmisję użytkowniczek na Facebooku.

Przedstawiciele TVP wyjaśnili, że wyświetlenie kontrowersyjnych napisów pasujących do filmu o stadzie pawianów to wyłącznie techniczna pomyłka wynikającego z ludzkiego błędu. Zapewnili również, że zostały one usunięte tuż po zgłoszeniu. Podobne wyjaśnienia złożono również Karolinie Ozimek, która doniosła o sprawie i zgłosiła błąd do TVP.

– Transmisja uroczystości pogrzebowych Ś. p. Pawła Adamowicza, odbywała się w czasie tzw. pasma wspólnego TVP 3, w trakcie którego wszystkie Oddziały TVP, emitują wspólny program. Ze względu na wagę uroczystości podjęta została decyzja tzw. rozszczepienia pasma wspólnego i wyłączenia Oddziału TVP w Gdańsku ze wspólnego programu, aby umożliwić transmisję uroczystości. Wszystkie czynności dotyczące pasma wspólnego jak i jego rozszczepienia odbywają się w odpowiednim dziale technicznym w Warszawie. W momencie, w którym zorientowaliśmy się, że nasz program emitowany jest z napisami autodeskrypcji pochodzącymi z innego programu, natychmiast interweniowaliśmy w tej sprawie w Centralnej Aparaturze w Warszawie. Po naszej interwencji napisy zostały zdjęte. Był to ludzki błąd, popełniony w technice w Warszawie, najprawdopodobniej pod wpływem stresu i pod presją czasu. Zdaję sobie sprawę z faktu, że żadne wyjaśnienie nie jest w tej sytuacji satysfakcjonujące, ale proszę mi wierzyć, że ubolewam z powodu tego błędu – odpowiedział kierownik działu techniki TVP Gdańsk.

kup artykuly platne