Kim są twórcy polskiej gospodarki?

 

Jacy są polscy biznesmeni? Jaki jest ich wkład w gospodarkę? Na te pytania postanowiła odpowiedzieć Polska Rada Biznesu w raporcie „Przedsiębiorca odczarowany – kim są twórcy polskiej gospodarki?”, przeprowadzonym wśród 662 tys. biznesmanów, prowadzących łącznie 884 tys. firm.

– Jako reprezentanci środowiska mamy poczucie, że dziś polscy przedsiębiorcy nie są rozpoznawani jako grupa społeczna, a ich rozproszone głosy zbyt słabo rezonują w debacie publicznej. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, jak duży mają wkład w gospodarkę. Dlatego postanowiliśmy przygotować opracowanie, które przekrojowo pokaże rolę i wkład przedsiębiorców we wspólną pomyślność – wyjaśnia wiceprezes Polskiej Rady Biznesu Jacek Olechowski.

Polscy biznesmani są dobrze wykształceni i jest wśród nich coraz więcej kobiet.

– To wciąż bardzo różnorodna grupa osób, od osiedlowych sklepikarzy przez właścicieli salonów fryzjerskich aż po prezesów dużych firm o zasięgu międzynarodowym, ale łączy ich to samo wyzwanie, jakim jest prowadzenie własnej firmy. Zmagają się z tymi samymi problemami biurokratycznymi, muszą płacić te same podatki za zatrudnionych pracowników, podejmować tak samo trudne decyzje kadrowe i zwykle ręczą całością swojego majątku za niepowodzenia biznesowe. Tych cech i takiej odpowiedzialności nie ma żadna inna grupa podmiotów działających w Polsce – podkreśla główny ekonomista Polityki Insight Adam Czerniak.

Polski biznesman to postać, którą można spotkać zdecydowanie rzadziej niż mogłoby się wydawać – stanowią zaledwie 4% osób na rynku pracy. Niemniej to właśnie im ze wszystkich grup podmiotów na rynku Polacy najczęściej zawdzięczają zatrudnienie. Ponadto, jak wyliczyła Polska Rada Biznesu, płaca oni do ZUS składki w takiej wysokości, jaka pozwoliłaby na wypłatę emerytur dla 3 mln Polaków przez okrągły rok.

Wbrew stereotypom, analiza wpływów do gospodarki i zawieranych stosunków zatrudnienia pozwala również stwierdzić, że wcale nie unikają płacenia podatków i odchodzą od zatrudniania „na czarno”. Co więcej, to polscy biznesmeni najczęściej płacą wynagrodzenia w wysokości powyżej średniej krajowej, inwestują więcej niż wielkie, międzynarodowe korporacje i zapewniają budżetowi państwa największą część wpływów – 35% (569 mld złotych PKB).

Źródło: