Eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata

   • Najbardziej znana część ekspozycji CNiT EC1 prezentuje proces przetwarzania energii
  • Centrum Nauki i Techniki EC1 to jednak nie tylko historyczne obiekty ożywione na nowo
  • W strefie głębokiego kosmosu można zanurzyć się w głębinach kosmosu 

Najbardziej znaną częścią ekspozycji CNiT EC1 jest ta, prezentująca proces przetwarzania energii – multimedialna wystawa wykorzystująca wyposażenie zabytkowej elektrowni z 1929 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 to jednak nie tylko historyczne obiekty ożywione na nowo.

W strefie głębokiego kosmosu znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej, można się zanurzyć w głębinach kosmosu i z bliska obejrzeć galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych stąd.

Ponadto można wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i świecy standardowej – zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd. Z czytelnych infografik warto dowiedzieć się też, jakie są inne metody badania odległości w kosmosie. Uzupełnieniem strefy głębokiego kosmosu są dwa wyświetlacze sferyczne, na których można z bliska przyjrzeć się powierzchniom różnych typów gwiazd (w tym np. Słońca) i obejrzeć efektowne animacje pokazujące obraz Ziemi z kosmosu czy zachodzące zmiany klimatyczne.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd