Czego chcą uczyć się Polacy?

 

Jak wykazują najnowsze raporty i badania, młodzi ludzie coraz rzadziej decydują się na studia. Z roku na rok liczba studentów już od 10 lat spada. Obecnie jest już o 4,2% mniejsza niż w roku akademickim 2016/2017.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), najważniejszą przyczyną spadku chętnych na studia jest niż demograficzny. Pomimo wzrostu liczby urodzeń w 2017 roku, Polska wkroczyła obecnie w okres kolejnego kryzysu demograficznego. Co więcej, polscy studenci coraz częściej chcę studiować za granicą. Ze statystyk Elab Education Laboratory wynika, że w 2017 roku liczba polskich maturzystów składających wnioski o przyjęcie na zagraniczne uczelnie wzrosła aż o 20%. Jak szacują autorzy raportu „Szkolnictwo Wyższe w Polsce” z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w najbliższej dekadzie liczba studentów zmaleje do 1,25 mln.

Studia stacjonarne to tryb nauki wybierany przez tych studentów, którzy mają czas, chęć i możliwości, by swoim głównym, codziennym zajęciem uczynić zdobywanie wiedzy na uczelni. Ważnym argumentem dla wielu osób jest to, że ten tryb studiów jest bezpłatny. Studia niestacjonarne wiążą się z cyklicznymi opłatami, dlatego też często wybierają je osoby pracujące. Zakres materiału na studiach dziennych i zaocznych nie różni się. Wybierając kierunek, warto zwrócić uwagę na to, by zdobywać zarówno wiedzę, jak praktykę. W tym zakresie wyższe uczelnie zawodowe, w których studenci odbywają liczne zajęcia-ćwiczenia, są doskonałym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy – mówi socjolog, doradca kariery oraz nauczyciel akademicki PWSZ w Skierniewicach mgr Kinga Kwiatkowska.

kup artykuly platne