Polska nie podpisze dokumentu ONZ?

 

Zgodnie z decyzją rządu, Polska nie podpisze Światowego Paktu w sprawie Migracji (GCM) – globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji przygotowanych przez ONZ. Stanowisko wcześniej było zapowiadane przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Dokument ONZ został wstępnie zaakceptowany przez 192 kraje członkowskie, w tym Polskę, w Marakeszu.

– We wrześniu 2016 roku 193 kraje przyjęły w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Deklarację nowojorską w sprawie uchodźców i migrantów, wzywającą do całościowego uregulowania międzynarodowych przepływów osób. Wkrótce ruszyły też 2 oddzielne procesy negocjacji: Globalnego porozumienia ds. uchodźców oraz Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji Proces konsultacji GCM, wspierany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), trwał do listopada 2017 roku i doprowadził do publikacji wstępnej propozycji (zero draft) w lutym 2018 roku. Tym samym rozpoczął się etap formalnych negocjacji międzyrządowych – wyjaśnia na stronie internetowej Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Światowy Pakt w sprawie Migracji ma być pierwszą kompleksową regulacją międzynarodowego przepływu migrantów. Choć nie ma on mocy prawnej, jego celem jest upowszechnienie standardów dotyczących migracji. Normy te mają w założeniu ułatwić współpracę państw w zakresie przepływu migrantów.

kup artykuly platne