Pobijemy rekord wydatków

 


  • W tym roku prawdopodobnie pobijemy rekord wydatków konsumpcyjnych na święta

  • Zdaniem GUS to efekt sytuacji na rynku pracy, wzrostu wynagrodzeń i niskiej inflacji

  • Na świąteczne zakupy przeciętny Polak planuje wydać średnio 1168 zł

Dobra sytuacja na rynku pracy, dynamiczny wzrost wynagrodzeń i niska inflacja – to przyczyny, ze względu na które najprawdopodobniej w tym roku pobijemy rekord wydatków konsumpcyjnych na święta. Zdaniem GUS przeciętne wynagrodzenie pracowników rośnie w średnim tempie ponad 5 %, co wraz z programami socjalnymi przyczynia się do poczucia poprawy warunków życia większości Polaków.

– To doskonałe warunki, by w nadchodzące święta pozwolić sobie w sferze wydatków na nieco więcej niż zwykle i zaszaleć bardziej niż w poprzednich latach, tym bardziej, że za rok sytuacja może być już nieco mniej sprzyjająca. W 2019 roku dynamika wzrostu płac nominalnych prawdopodobnie będzie nieco niższa, a prognozowany mocniejszy skok inflacji spowoduje, że wartość nabywcza wynagrodzenia będzie znacznie słabsza. Zakładając, że średnia płaca będzie rosła o 6%, a inflacja może sięgać 3%, poprawa sytuacji materialnej będzie znacznie mniej odczuwalna – ocenia główny analityk firmy doradczej Gerda Broker Roman Przasnyski.

Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów, poziom wydatków konsumpcyjnych przeciętnego Polaka wynosi 1572 zł miesięcznie, a więc ponad 60% więcej niż 3 lata temu. To efekt rosnących kosztów życia, ale także większej zamożności. Zgodnie z wyliczeniami firmy doradczej Deloitte na świąteczne zakupy planujemy wydać średnio 1168 zł – o 6% więcej niż rok wcześniej.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne