Jak wygląda praca ponad 2 tysięcy kobiet?

 

Fundacja Carrots, wspierająca pracę kobiet w branży IT, w raporcie „Kobiety w IT” przedstawiła wyniki analizy ich sytuacji w Polsce. W badaniach, będących źródłem danych, wzięło udział ponad 2 tysiące kobiet specjalizujących się w nowych technologiach.

– Jak dzisiaj wygląda praca kobiet w IT? Kim są kobiety, które zdecydowały się na tę ścieżkę zawodową? Co zmotywowało je do tego wyboru? Jakie są ich oczekiwania wobec pracodawców? Jak odnajdują się w zespołach, w których często ponad 86% stanowią mężczyźni? Jak mówią o sobie samych i wreszcie, jak postrzegane są przez media? Na te i inne pytania odpowiada raport „Kobiety w IT” – wyjaśnia prezes Fundacji Carrots Małgorzata Ratajska-Grandin, zachęcając do zapoznania się z raportem.

Jak wynika z raportu, nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, aby pracować w IT. Co więcej, niekonieczne są studia techniczne – większe znaczenia mają zainteresowania i podążanie za nimi – samokształcenie, kursy, warsztaty, spotkania networkingowe.

– Branża IT jest bardzo chłonna i jest miejscem dla różnego rodzaju specjalistek i specjalistów – można wyczytać z raportu „Kobiety w IT”.

Obszar nowych technologii jest wciąż silnie zmaskulinizowany. Mimo świadomości korzyści płynących z obecności kobiet w zespole – zarówno dla kobiet, jak i firm, w zespołach IT wciąż dominują mężczyźni.

infoplanet wydarzenia poslka kobiety w branzy it plakat

– Mówiąc więcej o wspomnianych wyżej korzyściach – kobiety pracujące w IT są jednak zadowolone ze swojej kariery: wysokości zarobków, możliwości pracy z dowolnego miejsca i w wybranym czasie oraz przyjaznej kultury pracy. Warto wspomnieć również, że wynagrodzenie kobiet pracujących w branży IT stanowi prawie 60% ich budżetu domowego.

Źródło: