Nie dotyczyło spraw personalnych?

 

Piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim nie dotyczyło spraw personalnych. Poruszano tematy ważne dla Polski – powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że atmosfera podczas rozmowy "była dobra".

Łapiński, był pytany w Polskim Radiu 24, czy podczas piątkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim, rozmawiano o ewentualnych zmianach w rządzie Beaty Szydło. "Piątkowe spotkanie nie dotyczyło spraw personalnych. Poruszano tematy ważne dla Polski jak np. reforma wymiaru sprawiedliwości" – odparł.

Dodał, że atmosfera podczas spotkania "była dobra" i zarówno prezydent jak i prezes PiS wyszli z niego zadowoleni. "To było spotkanie prezydenta z liderem koalicji większościowej, liderem największej partii w parlamencie. (...) Będą też spotkania z przedstawicielami wszystkich, także opozycyjnych klubów parlamentarnych, żeby zachęcić ich do poparcia prezydenckich ustaw. Im więcej klubów poprze te ustawy, tym reforma będzie sprawniej przeprowadzona" – mówił Łapiński.

W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS. Wszystkie partie potwierdziły swój udział. Z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent ma spotkać się osobno, na godzinną rozmowę.

"Prezydent chce wysłuchać argumentów wszystkich klubów parlamentarnych. (...)Najpierw trzeba porozmawiać, żeby było wiadomo, gdzie są punkty zbieżne, a gdzie rozbieżne" – podkreślił prezydencki rzecznik. Wyraził nadzieję, że "za kilka tygodni" Sejm poprze projekty ustaw prezydenta.

Dopytywany, czy PiS "pęka na frakcję prezydencką i ortodoksyjną", zaprzeczył. "W tych plotkach nie ma nic z prawdy" – oświadczył. Jak mówił, to normalne, że w tak dużej formacji jak PiS, są ludzie o różnych poglądach. "To jest siłą Prawa i Sprawiedliwości, bo tylko idąc szerokim frontem, można pozyskać jak najwięcej wyborców" – ocenił.

Piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim trwało prawie 2,5 godziny. Wcześniej w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa partii, z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło, wicepremier Mateusza Morawieckiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, a także wicemarszałków Sejmu: Ryszard Terleckiego oraz Joachima Brudzińskiego.

Prezydent pod koniec lipca ogłosił decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak mówił, kierował się poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi. Jak powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera projekty są kończone.

Źródło: