Miłość na dobre i na złe?

 

Jak kochają Polacy? Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Sympatia.pl, większość z nas twierdzi, że miłość nadaje ich życiu sens, życie we dwoje jest łatwiejsze, a fundamentem związkumiłość (80%), szacunek (76%) i zaufanie (75%). Jak dostrzegają respondenci, w parze kobiety stają się bardziej czułe, a mężczyźni – bardziej racjonalni. Przeciętny Polak na swoim koncie ma maksymalnie dwie relacje. Jest również świadomy, że życie we dwoje to nieustanna praca nad związkiem (tak uważa 92% badanych, a 87% twierdzi, że nie dbając o relację zabijamy uczucie). Być może wynika to z powszechności kryzysów w relacjach: przyznaje się do nich aż 81% z nas.

Najczęstszymi przyczynami kryzysów w związkach jest problem ekonomiczny (70%), wypalenie po pierwszych latach trwania relacji oraz znudzenie. Do rozpadu relacji najczęściej przyczynia się zdrada (19%), której – zgodnie z deklaracjami – nie wybaczyłaby i nie oczekiwałaby wybaczenia niemal połowa ankietowanych. Mimo to 69% związków pokonuje kryzys po zdradzie. Jak twierdzą, jest to możliwe głównie dzięki miłości.

Zdaniem ankietowanych miłość nie dotyczy jednak tylko dwojga ludzi – rozróżniamy jej kilka rodzajów. Najważniejszą z nich jest wprawdzie miłość w związku, ale tylko nieco mniej ważne są: miłość do dzieci (75%) i miłość do wnuków (44%). Co ciekawe, wielu Polaków wzór prawdziwej miłości widzi w swoich dziadkach, których przykład jest dowodem na wieloletnie szczęście we dwoje.

– Wbrew obiegowym opiniom, że to kobietom bardziej zależy na stałej relacji, okazuje się, że obie płcie w jednakowym stopniu doceniają rolę miłości w życiu i jednakowo jej pragną. To bardzo pozytywny wniosek. Dla postrzegania miłości nie ma znaczenia orientacja seksualna. Obraz miłości nie zależy od tego, jakie są nasze preferencje – komentuje Joanna Godecka, terapeutka, ekspertka akcji „Jak kochają Polacy?”.

kup artykuly platne