Protest na ulicach Warszawy

 

„Stop Nielegalnym Przewozom” – to hasło, które będzie przyświecać protestowi taksówkarzy, rozpoczynającemu się o godz. 10 przed Kancelarią Premiera w Warszawie. Uczestniczący w strajku, opowiadający się przeciwko legalizacji aplikacji mobilnej Uber, mają zamiar przemaszerować Alejami Ujazdowskimi, a następnie ulicami Śródmieścia do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii na placu Trzech Krzyży i przed Ambasadą Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na protest taksówkarzy, który jest do godz. 17.00, władze stolicy ostrzegają przed możliwymi utrudnieniami komunikacyjnymi na ulicach miasta.

– O godzinie 6 wszyscy, którzy chcą przywitać przyjeżdżających spoza Warszawy gości zbierają się w jednym z czterech miejsc: CH Targówek, Centrum Olimpijskie, Macro przy Popularnej i CH Janki. Stamtąd kolumny wyjadą na powitanie gości. Następnie wszyscy zjeżdżają na Torwar – pisano na profilu Związku Zawodowego „Warszawski Taksówkarz” na Facebooku.

Jak wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy dotyczącej pośredników przewozowych, firmy działające na podstawie aplikacji mobilnych będą działać legalnie w Polsce pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów prawnych.

– Zaproponowane w nowelizacji ustawy rozwiązania to nie jest otwarcie rynku. To jest dopuszczenie do realizowania przewozów taksówkowych przez osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych, ale z drugiej strony zapewnienie uczciwej konkurencji na tym rynku – wyjaśniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Taksówkarze żądają jednak od rządu wycofania się z zamierzeń legalizacji pośredników, korzystających z technologii mobilnych, takich jak Uber, i ograniczenia ich działalności.

kup artykuly platne