Zabawa na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

   • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
  • Na tę okazję specjalną zabawę językową ogłosiła Biblioteka Śląska Katowicach
  • Stawia czytelnikom wyzwanie wymyślenia przykładu paplaniny 

1 lutego obchodzimy zwyczajowo Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO. Na tę okazję specjalną zabawę językową „Tere-fere, czyli wata słowna” ogłosiła Biblioteka Śląska Katowicach.

– Wodolejstwo, bicie piany, tere-fere i paplanina to tylko niektóre synonimy odnoszące się do wyrażenia „wata słowna” – mowy pozbawionej sensu. Zjawisko czczej gadaniny panoszy się coraz bardziej. Słyszymy to w wypowiedziach polityków, w mediach i w mowie potocznej. Czy jest szansa, by wyeliminować pustosłowie z naszego języka? – można przeczytać w zaproszeniu bibliotekarzy.

Na czym polega zadanie dla czytelników? Pracownicy biblioteki stawiają im wyzwanie wymyślenia zdania w dwóch wersjach – poprawnej językowo i nic niemówiącej „waty słownej”. Jego celem jest pokazanie, że każdy przykład paplaniny, a więc wypowiedź pozbawioną sensu, można zastąpić zdaniem precyzyjnym.

Propozycje można zgłaszać od jutra, 21 lutego, w specjalnie oznakowanym punkcie przygotowanym na terenie Bibliotece Śląskiej lub drogą elektroniczną na adres: konkurs@bs.katowice.pl. Najciekawsze z nich zostaną zamieszczone na stronie internetowej biblioteki, a ich autorzy otrzymają nagrody książkowe i tytuł Lubownika Języka Ojczystego. „Wata słowna” gromadzona będzie do 27 lutego. Wyniki zostaną ogłoszone dzień później.