Rejestracja beneficjentów na mały ZUS

 

8 stycznia jest ostatnim dniem, w którym możliwa jest rejestracja beneficjentów na tzw. mały ZUS. Do uwzględnienia upływającego dziś terminu rejestracji zobowiązuje przedsiębiorców prawo obowiązujące od nowego roku, które jest korzystne zwłaszcza dla małych firm. Dzięki zgłoszeniu do ZUS osoby fizyczne z własną działalnością gospodarczą mogą płacić niższą składkę, o ile ich przychody roczne nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia.

– Zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z kodem 05 90 i 05 92 jest już 46 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą. Tylko dziś nowe dokumenty złożyło już ponad 16 tys. zainteresowanych. Spodziewamy się, że ta liczba zdecydowanie wzrośnie w poniedziałek i wtorek, czyli w ostatnie dni, w które będzie można zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem dotyczącym „małej działalności gospodarczej”. Pamiętajmy, że wtorek 8 stycznia to ostatni dzień, w którym będzie można zgłosić się do tej ulgi – przypominała w ubiegłym tygodniu prezes ZUS Gertruda Uscińska.

Dzięki nowym rozwiązaniom niższe składki ZUS mogą wynosić nie jak dotąd 1200 złotych, ale nawet 620 złotych. Zgodnie z szacunkami Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza, z małego ZUS-u może skorzystać prawie 200 tys. małych firm.

kup artykuly platne