Ocena nastąpi w środę Komisji Europejskiej

 

Na środowym posiedzeniu kolegium komisarzy Komisji Europejskiej wiceszef Frans Timmermans przedstawi wyniki swojej wizyty w Polsce – wynika z informacji podanych przez rzecznika Komisji Margaritis Schinas.

– Kolegium jutro wysłucha informacji pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, który był wczoraj w Warszawie i prowadził dyskusje z polskimi władzami, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i Rzecznikiem Praw Obywatelskich w sprawach związanych z praworządnością – zapowiedział Schinas. – Komisja czeka na konkretne środki, będzie uważnie śledzić dyskusje w polskim parlamencie – dodał.

Poniedziałkowa wizyta Timmermansa w Warszawie była elementem dialogu między władzami Polski i Komisją Europejską w temacie uregulowań normatywnych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego oraz wymiaru sprawiedliwości. Składały się na nią spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz prezesem Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską.

– Widzieliśmy pewne działania podjęte w Sejmie, analizujemy je bardzo uważnie i starannie, natomiast nie widzieliśmy jeszcze końca tego procesu i będziemy oczekiwali dalszych działań – oceniał nowe projekty ustaw Timmermans podczas wizyty w Warszawie.

Źródło: