W planach również pokaz wielkanocnych stołów regionalnych

   • W Wielką Sobotęprzed Bazyliką Mariacką zostaną poświęcone wielkanocne pokarmy
  • Podczas uroczystości prezydent Krakowa złoży życzenia krakowianom i turystom
  • Specjalnymi gośćmi będą ojciec Leon Knabit oraz Ewa Wachowicz 

W Wielką Sobotę, 15 kwietnia, o godzinie 13.00 przed Bazyliką Mariacką metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęci wielkanocne pokarmy. Podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złoży życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.

Jak co roku, przed święceniem pokarmów Lidia Jazgar opowie o tradycjach wielkopostnych i świątecznych. Organizatorzy spodziewają się wyjątkowych gości, którzy podzielą się swoimi refleksjami na temat wielkanocnych zwyczajów. W tym roku w uroczystym święceniu pokarmów wezmą udział: ojciec Leon Knabit, znany i lubiany mnich z tynieckiego Opactwa Benedyktynów oraz Ewa Wachowicz, producentka kulinarnych programów telewizyjnych. W uroczystym święceniu pokarmów przewidziany jest także udział radnych, parlamentarzystów i znanych krakowskich aktorów. Wśród koszyczków z świątecznymi pokarmami pojawi kosz inny niż wszystkie – kosz balonu Harcerskiego Klubu Balonowego.

Fundatorem wielkanocnego stołu będzie restaurator Jacek Łodziński. Dary ze stołu odbiorą Bracia Albertyni dla podopiecznych kuchni Brata Alberta. Po uroczystości goście podzielą się z mieszkańcami Krakowa poświęconymi jajkami i kukiełkami oraz złożą sobie życzenia.

Także w Wielką Sobotę, o godzinie 10.00, odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Będzie można kupić m.in. tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny domowej produkcji. Nie zabraknie również ciast wielkanocnych, takich jak mazurki czy piaskowe baby, a także wszystko, co niezbędne do przygotowania wielkanocnych wypieków i potraw. Wszyscy biorący udział w imprezie krakowianie oraz turyści zostaną zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12.00 poświęcone zostaną przyniesione koszyczki wielkanocne.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd