Kupuje je prawie co dziesiąty Polak

 

Jak wynika z badania „Co Polacy sądzą o kryptowalutach”, połowa Polaków wie, czym są kryptowaluty. W tej grupie 16,5% ankietowanych kupuje je, zwykle nabywając bitcoina (85%), ethereum (40%) i ripple (35%). 10% z nas uważa natomiast, że kryptowaluty są nielegalne.

– Chyba jednym z najważniejszych wniosków z naszego badania „Co Polacy sądzą o kryptowalutach” jest ogromna potrzeba edukacji rynku […]. Badani nie do końca rozumieją zasady działania kryptowalut. Ponad 30% osób uważa, że handlowanie bitcoinem (kupno, sprzedaż czy operacje na giełdzie) jest bardzo skomplikowane. To nie do końca prawda. Jest to chyba nawet prostsze niż handlowanie innymi produktami finansowymi czy też inwestowanie – mówi country manager w firmie Luno Magdalena Gołębiewska.

Cel, jaki przyświeca zakupom kryptowalut, to najczęściej inwestycje (62%). Używamy ich jednak również do płatności internetowych (56%) i do mikropłatności (43,5%). Ponadto 28% badanych uważa, że kryptowaluty są bezpiecznym środkiem inwestycyjnym. Nie zgadza się z tym stwierdzeniem 41% respondentów, uzasadniając brak zaufania do kryptowalut głównie niestabilnością kursów oraz ryzykiem ataków hakerskich.

Nasza nieznajomość kryptowalut w dużej mierze wynika zapewne z tego, skąd czerpiemy o nich informacje. Najczęstszym źródłem wiedzy są dla nas media społecznościowe (60%), gdzie nierzadko można trafić na opinie pseudoekspertów. Na kolejnych miejscach znajdują się prasa i portale branżowe (53%) oraz rodzina i znajomi (44%).

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl