Od grudnia zgłaszane ponad 5 mln razy

 

Jak wyliczył ZUS, od 1 grudnia – gdy wprowadzono elektroniczne dokumenty L4 – wystawiono ponad 5 mln e-zwolnień lekarskich. Oznacza to, że elektroniczne L4 wystawiło ok. 100 tys. Lekarzy. Dla porównania, 28 tys. zgłoszonych papierowych zwolnień lekarskich stanowi obecnie niecałe 0,6% wszystkich wystawianych dokumentów. ZUS przekonuje, że wystawia się je jedynie w awaryjnych okolicznościach, takich jak brak prądu, internetu czy odbywanie wizyt domowych.

– Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wpływało średnio 75 tys. zwolnień elektronicznych dziennie, 3125 zwolnień na godzinę, 52 zwolnienia na minutę i prawie jedno zwolnienie na sekundę - dokładnie 0,83. To jest obraz tego, jak wyglądają e-zwolnienia lekarskie w praktyce – mówił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz podczas podsumowania procesu wdrożenia elektronicznych L4 w siedzibie ZUS.

ZUS podkreśla, że elektroniczna forma dokumentu sprzyja wygodzie lekarzy i pacjentów, usprawnia procesy administracyjne i służy skutecznej kontroli środków publicznych przeznaczanych na zasiłki. Jak wyliczano, najwięcej e-zwolnień lekarskich – 252 tys. – zgłoszono do oddziału ZUS w Gdańsku. Dane stawiają nas w pozycji lidera wobec innych krajów europejskich.

– Włochy, które wdrożyły e-zwolnienia lekarskie w 2011 roku, mają cały czas 2% zwolnień papierowych. Jesteśmy liderem, mimo że e-zwolnienia lekarskie mamy 2 miesiące – przekonywał Andrusiewicz.

kup artykuly platne