Co mają w sobie topinambur, boćwina i brukiew?

 

Jak wynika z wyliczeń sprzedawców w Broniszach, w Polce od pewnego czasu widoczny jest nowy trend żywieniowy – powrót do zapomnianych warzyw. Największym zainteresowaniem cieszą się: topinambur, kard, salsefia, boćwina, rzepa, brukiew i skorzonera. Zdaniem sprzedawców, świadczy to o wysokiej świadomości konsumentów i restauratorów. Wymienione warzywa mają niezwykle cenne właściwości odżywcze.

Topinambur (słonecznik bulwiasty) to roślina z rodziny astrowatych, pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie znany od XVII wieku. Ma słodki, lekko orzechowy smak. Bulwa topinambura obniża poziom cukru we krwi, cholesterol, reguluje ciśnienie i działa przeciwrakowo. Topinambur zawiera liczne witaminy jak A, E, K, B6, C oraz minerały wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód cynk – przekonują sprzedawcy w Broniszach.

To jedno z zapomnianych warzyw, które dzięki nowym trendom żywieniowym wraca do łask, możemy podawać w postaci gotowanej, pieczonej i surowej – w sałatkach, zupach lub jako zamiennik cytryny. Na rynku dostępny jest zarówno topinambur z polskiej produkcji, jak i z importu.

kup artykuly platne