Zdrowa dieta na Mistrzostwa Świata 2018

 

Jak zdrowo wspierać przed telewizorami polską reprezentację w piłce nożnej na Mistrzostwach Świata 2018? Kierownik Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki w Instytucie Żywności i Żywienia dr Lucyna Pachocka zaleca kibicom, aby zastąpili chipsy truskawkami lub czereśniami.

– Dziś pierwszy mecz Biało-Czerwonych. Miliony Polaków zasiądą przed telewizorami, aby kibicować naszej drużynie. Dieta kibica to zazwyczaj chipsy lub paluszki, popijane piwem lub słodkimi napojami. Stanowczo nie polecam takiego zajadania emocji – mówi dr Pachocka.

Jak wyjaśnia ekspertka, chipsy zawierają dużo tłuszczu, soli i podlegają wysokiej obróbce termicznej.

– Taka dieta na pewno nie jest zdrowa – ocenia dietetyk.

Nie zalecane jest również picie piwa w dużej ilości. Nie chodzi tyle o działanie na organizm zawartego w nim alkoholu, ale o kaloryczność napoju.

– Jeden gram alkoholu ma wyższą wartość energetyczną niż jeden gram cukru. A przecież piwo zawiera także i cukry. Po zakończeniu Mistrzostwach Świata 2018 kibicom będzie trudno zgubić zbędne kilogramy – podsumowuje dr Pachocka.

Dodatkowo, jak zwraca uwagę dietetyk, że kibicowanie oznacza wielkie emocje i stres, które podnoszą ciśnienie tętnicze i sprzyjają chorobom serca. Dlatego przed telewizorem warto zamiast fast foodów jeść truskawki i czereśnie, a po meczu – przejść się na spacer.

Źródło: