To kontynuacja „Czarnego Protestu”

   • We wszystkim miastach w Polsce trwa protest kobiet
  • To kontynuacja „Czarnego protestu”
  • Żądania kobiet to m.in. dostęp do aborcji i wdrożenie konwencji antyprzemocowej 

Dziś w Polsce odbywa się Ogólnopolski Strajk Kobiet, który jest kontynuacją „Czarnego Protestu”. Manifestacje organizowane są w ponad 80 miastach w kraju. Celem akcji jest przede wszystkim walka o prawa kobiet.

– Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie – tłumaczą inicjatorki akcji w mediach społecznościowych.

Strajk przybiera różne formy. Do akcji można włączyć się choćby poprzez czasowe zaprzestanie pracy zawodowej, ubieranie czarnych strojów czy uczestnictwo w happeningach i pikietach. Kulminacja działań ma nastąpić około godz. 18.00, określonej przez organizatorki godziną K. Główne żądania kobiet uczestniczących w wydarzeniu to: „pełnia praw reprodukcyjnych, państwo wolne od zabobonów, wdrożenie i stosowanie konwencji antyprzemocowej, a także poprawa sytuacji ekonomicznej kobiet”.

W akcję włączyli się też politycy, dziennikarze i artyści. Liczne wyrazy wsparcia dla strajkujących można znaleźć w mediach społecznościowych. –

 Wspieram Was dzisiaj. To ważne aby walczyć o swoje prawa – napisał na Twitterze Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego.Protest spotyka się także z negatywnymi opiniami. Przedstawicielki Forum Polskich kobiet wystosowały specjalne oświadczenie, w którym zwracają się do organizacji feministycznych, by powstrzymać się z manifestacją i nie niszczyć „kobiecego świata”.