Eksperci w akcji „Alfa”

 

235 tys. uczniów na Dolnym Śląsku zostało w ciągu roku przeszkolonych w ramach akcji „Alfa”. To projekt dot. zachowań antyterrorystycznych realizowany przez policję we współpracy z wojewodą i samorządami, prowadzącymi szkoły. Akcja będzie kontynuowana.

Dolnośląski wojewoda Paweł Hreniak na konferencji prasowej w czwartek podkreślił, że akcję zorganizowano po ubiegłorocznym zamachu terrorystycznym w miejskim autobusie we Wrocławiu.

– Podłożono wtedy bombę i choć na szczęście nie było ofiar, to uświadomiło nam wszystkim, że potrzebna jest akcja edukacyjna na temat bezpieczeństwa i zachowań antyterrorystycznych; co robić, by zminimalizować zagrożenie. Policja podjęła się tego zadania i jesteśmy wdzięczni i zadowoleni z efektów – powiedział Hreniak.

Poinformował, że przeszkolono 235 tys. uczniów, 15 tys. nauczycieli i rodziców. Akcja ma charakter edukacyjny.

– To są spotkania z dziećmi i dorosłymi, na których policjant występuje w roli eksperta. Ma plansze edukacyjne, scenariusz, przekazuje konkretne informacje. Jest też czas na pytania. Dzieci aktywnie współtworzą ten program, zgłaszają różne dodatkowe tematy – powiedziała kom. Beata Borowicz, z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej policji we Wrocławiu; autorka i koordynatorka projektu „Alfa” w regionie.

Wyjaśniła, że w zależności od wieku uczniów przekazywana jest inna wiedza i dotyczy innej tematyki.

– Z mniejszymi dziećmi rozmawiamy, by zwracali uwagę na pozostawiony bagaż, by nie dawali się zaczepiać nieznajomym. W klasach starszych rozmawiamy o bezpieczeństwie w miejscach publicznych np. na imprezach masowych – dodała.

Zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Dariusz Wesołowski zadeklarował, że służby są gotowe rozszerzać i rozbudowywać akcję.

– Ta akcja jest dobrze oceniana nie tylko przez tych, którzy wzięli w niej udział, ale również przez naszych zwierzchników. To pierwszy taki kompleksowy program w kraju. Do szkół trafiają nowi uczniowie, jesteśmy gotowi rozwijać tę akcję – dodał policjant.

Jak podano, na Dolnym Śląsku jest ponad 700 tys. uczniów. W pierwszym roku akcji wzięło w niej udział ponad 30 proc. placówek.

Źródło: