Szkolenie ochotnicze studentów

 

– Jest już kilka tysięcy studentów, którzy się zgłosili i chcą uczestniczyć w programie ochotniczego szkolenia studentów "Legia Akademicka" – powiedział w czwartek wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

"Szkolenie ochotnicze studentów, które ruszyło jako pilotaż od tego roku dotyczy wyłącznie uczelni państwowych" – przypomniał w radiowej Trójce Dworczyk. Dodał, że na 98 uczelni do programu zgłosiło się 60. Podkreślił, że "jest to program ochotniczy i tym bardziej cieszy zainteresowanie szkoleniem wojskowym".

Wiceminister powiedział, że "z jednej strony jest to takie świadectwo patriotycznych postaw wśród studentów, a z drugiej strony wyraźnie widać odpowiedzialność młodych ludzi za bezpieczeństwo państwa". Przypomniał, że na razie studenci będą mieli zajęcia teoretyczne na uczelniach, a w lipcu, sierpniu i wrześniu będą odbywać szkolenia poligonowe.

Pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów "Legia Akademicka" składa się z dwóch modułów – teoretycznego i poligonowego. Pierwszy będzie odbywać się w murach uczelni wyższych, a drugi, poligonowy – w jednostkach, ośrodkach i centrach wojskowych. Koszt szkolenia w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – Ministerstwo Obrony Narodowej.

W nadchodzącym roku akademickim w "Legii Akademickiej" będzie mogło wziąć udział 10 tys. osób – tyle miejsc przygotowały oba resorty na szkolenie szeregowych i podoficerów rezerwy.

W ramach programu każdy student i studentka, niezależnie roku i kierunku studiów, może przejść 30-godzinne szkolenie teoretyczne (w czasie trwania roku akademickiego, w murach uczelni). Z kolei w czasie wakacji odbędą się 22-godzinne szkolenie poligonowe. Absolwenci kursu będą mogli złożyć przysięgę i zostać szeregowymi rezerwy. Organizatorami części pierwszej będą uczelnie i resort nauki, szkolenia poligonowe pozostaną w kompetencjach MON.

Źródło: