Europoseł PiS o podtrzymaniu kandydatury

Kazimierz Ujazdowski, europoseł PiS, w programie „Jeden na jeden” TVN24 wypowiedział się w temacie kandydatury Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej w drugiej kadencji.

– To, co powiedział minister Macierewicz nie było zgodne ze sztuką dyplomatyczną. Ważna jest dyscyplina słowa, ostrożność, Macierewicz powinien być bardziej zdyscyplinowany pod względem komunikacji. Polski rząd nie może podkruszać pozycji polskiego przedstawiciela na tak wysokim stanowisku w instytucjach UE, w sytuacji, gdy nie wchodzi w grę zmiana jego kandydatury na inną kandydaturę polską. Wyczuwałem ten ton w wypowiedziach premiera Mattea Renziego i oczywiście lidera liberałów Guya Verhofstadta. Obaj krytycznie reagują na realizm Tuska w sprawach ochrony granic i polityki migracyjnej. Verhofstadt nie ukrywa swych intencji, jego raport o zmianie traktatów wyraża wizje małej Unii, w której może zabraknąć miejsca dla Europy Środkowej. Nie ma silnych argumentów przeciwko Donaldowi Tuskowi. W interesie Polski i ze względu na dobro Europy kandydatura Tuska powinna zostać podtrzymana – ocenił Ujazdowski.

Poseł Parlamentu Europejskiego zastrzegł jednak, że z Tuskiem nie łączą go żadne relacje a ostatnia rozmowę politycy odbyli 10 lat temu.