Pracownik potrzebuje urlopu, by efektywnie pracować

 

Jak przekonuje Przemysław Staroń, psycholog i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS, długotrwały brak wypoczynku grozi wypaleniem zawodowym. Do efektywnej pracy pracownik potrzebuje systematycznego odpoczynku w ciągu roku oraz regeneracji organizmu w ciągu dnia.

– Odpoczynek nie jest dodatkowym luksusem, lecz częścią wykonywanej pracy. Człowiek nie jest dla pracy, tylko praca jest dla człowieka. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na urlop – nawet krótkotrwały – to pracownik nie będzie efektywny, jego praca będzie szła na marne – mówi Staroń.

Jak zauważył ekspert, do niedawna panowało przekonanie, iż optymalny wymiar urlopu to trzy tygodnie.

– To był taki najbardziej popularny model. Pierwszy tydzień to adaptacja do czasu wolnego, drugi – właściwy odpoczynek i trzeci tydzień, kiedy myśli się już o powrocie do pracy. Nie musi tak być. Bardzo dobrze mogą na nas działać urlopy krótkotrwałe, np. w postaci przedłużonego weekendu, jeśli będziemy umieli odpowiednio spożytkować ten czas – przekonywał Staroń.

Ponadto przede wszystkim trzeba nauczyć się odpoczywać w ciągu dnia.

– W zwykłym tygodniu powinniśmy nauczyć się wygospodarować dla siebie czas na odpoczynek i regenerację organizmu. Tutaj wchodzą już w grę indywidualne zainteresowania, pasje, ale też tryb wykonywanej pracy. Na przykład osoby pracujące fizycznie mogą mieć ochotę po powrocie z pracy usiąść przed telewizorem albo poczytać książkę, natomiast osoby wykonujące pracę siedzącą często potrzebują aktywnego odpoczynku. Oczywiście nie jest to żadną regułą – wyjaśnił ekspert.


Źródło: